Вибори Президента України 2010 затвердять верховенство української національної ідеї
Вибори Президента України 2010 затвердять верховенство української національної ідеї PDF Друк
Неділя, 13 грудня 2009 02:46

 "Українська нація - вольова і духовно міцна нація. Про це свідчить наша історія. Якщо ми знову зуміємо мобілізувати власний вольовий ресурс, зможемо запобігти махінаціям і, особливо, маніпуляціям з українською національною свідомістю - українська національна ідея в 2010 році стане домінуючою, а Президентом України залишиться Віктор Ющенко" - Маркіян Гудз.

В цьому контексті принагідно згадати минулорічний проет "Великі українці".

Прозорість процедури підрахунку голосів на проекті телеканалу "Інтер" "Великі українці" ставилася під сумнів ще під час прямого ефіру.
Минуло кілька днів, і заяви про те, що телеканал повинен пред'явити мільйонам глядачів результати аудиту на предмет добросовісності визначення результатів, лунають все голосніше. Про те, що озвучені результати голосування - не більше ніж маніпуляція громадською думкою, заявляє і екс-шеф-редактор проекту "Великі Українці" на телеканалі "Інтер" Вахтанг Кіпіані.

- Вахтанг, у статті на "Українській правді" ви наводите слова Дмитра Табачника, який після оголошення результатів проекту "Великі українці" сказав буквально наступне: "Я міг би "трахнути" Бандеру Щербицьким, але не зробив цього, бо Щербицький - фігура з минулого ... але я вирішив обрати князя Ярослава Мудрого - фігуру, яка об'єднує Україну "...
- Так, все саме так і було, і є свідки, готові підтвердити це в суді. Але головне в тому, що оголошений переможцем насправді посів лише четверте місце, а голоси за Валерія Лобановського і Григорія Сковороду були "втрачені" ...

- У такому випадку, можливо, мають рацію ті, хто сьогодні ініціює перегляд або навіть "переголосування" результатів проекту?
- Мені важко уявити, хто це буде робити і яким чином. Тим більше, що подібних прецедентів в аналогічних шоу інших країн поки не було. До того ж багато відомих людей, які були в студії в прямому ефірі, вдруге просто не прийдуть. Так що, переголосувати, звичайно, можна, але шоу вже не вийде. Адже все це затівалося саме заради шоу, а не для вибору народних депутатів. Шоу відбулося. Воно було цікавим, його подивилися мільйони телеглядачів, є результати - чесні і нечесні. Але, як би там не було, шоу вже закінчено.

- І тим не менше саме після його закінчення лунають гучні заяви про необхідність оприлюднити звіт про результати голосування на проекті "Великі українці". Зокрема, про це заявила народний депутат Ольга Герасим'юк. І хоча ця заява більше виглядає як "наїзд" на Савіка Шустера, "благі наміри" в наявності ...
- Я підтримую будь-які заяви людей і організацій, спрямовані на те, щоб з'ясувати правду. Були допущені фальсифікації в процесі голосування чи ні? Були "вкидання" сотень тисяч SMS з кількох десятків телефонів за Ярослава Мудрого та Миколи Амосова або їх не було? Втратили голоси Григорій Сковорода і Валерій Лобановський між вівторком і п'ятницею чи ні? Мені б не хотілося, щоб ці питання залишилися без відповіді. Хоча б заради того, щоб не говорили "всі рейтинги брешуть", "всі політики брешуть", "всі журналісти брешуть". Я кажу правду. І хочу, щоб люди розуміли, що слово "все" в подібному контексті недоречно. Є чесні люди, а є безчесні.

- Сьогодні, якщо і говорять про фальсифікації під час голосування, то мова йде, в основному, про першу десятку. Але якщо подивитися на всю сотню, результати здаються не менш дивними. Наприклад, Віктор Ющенко посів 20-у позицію, а Юлія Тимошенко - 21-у. Вони поруч, та все ж Президент попереду, як і належить Президенту, незважаючи на те, що рейтинг Тимошенко, згідно з  різними опитуваннями та дослідженнями, зазвичай в 2-3 рази вищий за рейтинг Ющенка!
- Перш ніж відповідати на це питання, я пораджу вам звернути увагу на те, що Янукович у цьому списку стоїть на 62-му місці і пригадати загальновідомий факт, що канал "Інтер" частково належить мультимільйонерові,  який фінансує Партію регіонів та іншому відомому бізнесменові, що має посаду в уряді Тимошенко. Так що, якби ми грали в ці ігри, політики б зайняли зовсім інші місця. Але люди проголосували саме так. Більше того: голосування за них було рівним, без будь-яких "сплесків" народної любові. До речі, в даному рейтингу Тимошенко і Ющенко випереджали Януковича практично у всіх регіонах, в тому числі в Донецьку. Виняток становив лише Крим, де Янукович все-таки вирвався вперед. Зрозуміло, що це не говорить про рейтинги цих людей як політиків, а лише показує, яке місце їм відводиться народом в історії України.

- А, наприклад, 100-е місце у Невідомого солдата? Ви ж не станете стверджувати, що Невідомий солдат завершує список Великих українців зовсім випадково?
- І тим не менше це так. В англійській рейтингу теж є невідомий солдат, і він там займає 77-е місце. Наш невідомий солдат був проголосований у студії програми як 101-а позиція, але буквально в останню мить набрав 800 голосів, що дозволило йому піднятися на 100-й рядок і завершити список великих українців. Все саме так і було, однак фальсифікації на останньому етапі шоу підірвали довіру не тільки до фінальних результатів, але й взагалі до всього списку.

- Як відомо, «потрібне голосування» було організовано і в оригінальному проекті ВПС «100 Greatest Britons». Студенти вузів імені Вінстона Черчілля і Ісамбарда Брунеля масово голосували за цих кандидатів, і в результаті їхні голоси не зарахували ...
- Саме там все було не так просто. Після відкритих обговорень голоси в підсумку все-таки зарахували, і Черчілль опинився на 1-му місці, Брунель - на 2-му. Але я б не назвав ситуацію на "Великих українцях" аналогічною.

- Леонід Кравчук в прямому ефірі заявив, що якби існувало обмеження "один телефон - один дзвінок", результати б виглядали зовсім по-іншому ...
- Я повністю з цим згоден і, до речі, на самому початку вносив цю пропозицію, тоді мене підтримав і Савік Шустер. Але менеджмент каналу вирішив, що ніяких обмежень бути не повинно.

- На початку проекту багато хто говорив про те, що він не має сенсу, оскільки перше місце заздалегідь уготовано Тарасу Шевченку. Про це ж сказав і Савік Шустер у прямому ефірі. Ви теж думали, що результат прогнозований?
- Я був готовий до будь-якого результату, головне, щоб це був чесний результат. У моїй "особистій десятці" Шевченко теж є, але не на першому місці, на першому - Василь Стус (13-е місце в рейтингу). Загалом, як людина я "хворів" за Стуса, а з наших сучасників - за Івана Малковича, але як шеф-редактору проекту мені було важливо, щоб виграв той, за кого проголосує більшість телеглядачів "Інтера".

- Ви стверджуєте, що за два дні фіналу з величезним відривом лідирував Бандера. Коли в прямому ефірі Шустер ставив запитання, що означає для України, якщо переможе Бандера, багато говорилося про те, що це "урок нашим політикам", "привід задуматися" і так далі. Але чомусь ніхто не говорив про те, що це ще й черговий привід розколоти країну, адже навіть у Західній Україні ставлення до цієї фігури не зовсім однозначне ...
- Волею менеджерів каналу в проекті я виступив ще й у ролі "адвоката" Степана Бандери, але це зовсім не означає, що я не розумію, як до його перемоги поставилися б, приміром, у Луганську. Це легендарна, але вельми суперечлива особистість, якій ще належить зайняти належне місце у наших підручниках історії. І проект довів, що в країні є сотні тисяч людей, для яких саме Бандера є уособленням свободи і боротьби. Я стверджую, що він і переміг за фактом: до початку масових вкидань Бандера більш ніж на 150 тисяч голосів випереджав того ж Ярослава Мудрого. І мені неприємні лукаві заяви, що, мовляв, якісь чесноти не пошкодували сотень тисяч доларів і тим самим врятували Україну від розколу. Невже хтось серйозно думає, що маніпуляції вибором людей у телешоу можуть принести користь? За Ярослава Мудрого проголосували 60 тис. за місяць і близько 550 тис. за один день! Вже в п'ятницю вранці (16 травня. - "СЕЙЧАС" він став апріорі недосяжним, і наступне голосування за будь-яку кандидатуру стало чистим фарсом. Те, що керівники "Інтера",  що володіють цією статистикою, не зупинили вкидання, означає, що по суті вони стали співучасниками "лохотрону". Шансів перемогти не було ні в кого, окрім історичних діячів, на жаль, який освятив ганебну маніпуляцію. Кілька десятків телефонів і необмежені фінансові ресурси - у даному випадку близько $ 100 тисяч - підмінили вибір всієї країни. Це хамство, яке принизило всю націю . Реальна трійка переможців, навколо якої сьогодні повинна йти дискусія, - Степан Бандера, Микола Амосов і Тарас Шевченко.

Інтер'ю Вахтанга Кіпіані (газета "СЕЙЧАС")