Чечня: Кривава «нормалізація». Реальність, схована за глянцевою обкладинкою
Чечня: Кривава «нормалізація». Реальність, схована за глянцевою обкладинкою PDF Друк
Статті - Політика
П'ятниця, 28 жовтня 2011 00:49

Видання Le Temps пише про деякі реалії життя в окупованому росіянами вілаяті Нохчийчоь (Ічкерія) .

Путін зробив з Кадирова «архітектора нормалізації за гроші». «Грізний, знищений бомбардуваннями російської авіації, тепер перетворений на справжню листівку, де все виблискує: розкішні позашляховики, дорогі, акуратно підстрижені газони, салони краси, переповнені пприхильниками ботокса, суші-бари уздовж проспекту Путіна», пише видання.

Проте «в грізненськом декорі є щось фараонське. Недалеко від мечеті, що нагадує собор Святої Софії в Стамбулі, щойно виросли з землі п'ять 30-поверхових хмарочосів. Це «Грізний-ситі», діловий квартал, що надає місту помилкову схожість з Дубаєм, — пише кореспондентка Марі Жего. — Важко повірити, що ми знаходимося в двох кроках від площі Хвилинка, де взимку 1999–2000 років собаки пожирали трупи! Тепер тут суцільні сади, фонтани, палаци, гідні казок «Тисячі і однієї ночі».

«З казок «Тисячі і однієї ночі» ми легко потрапляємо у «1984» Джорджа Орвела. У небі над чотирма мінаретами мечеті встановлена камера, що 24 години стежить за тим, що відбувається. Її об'єктив, величезний і круглий, — як величезне око, око Кадирова», пише авторка статті.

«Як і в Росії, ця вертикаль влади тримається на рекеті і корупції», — констатує Марі Жего. Щоб отримати роботу, треба заплатити, ризикуючи при цьому втратити її, якщо знайдеться хтось, хто готовий заплатити більше. Не мати можливості прогодувати свою сім'ю принизливо, але знайти роботу неможливо, тому що в республіці немає жодного заводу, будуються тільки футбольні стадіони, порожні розкішні готелі, торговельні центри і мечеті.

«Члени моєї сім'ї думають тільки про одне: як би опинитися поряд з Рамзаном, коли він розкидає 5-тисячні купюри. Це принизливо, я не можу більше виносити цей феодалізм і декорації з комп'ютерних ігор», — зізнається Різван.

В 43-річного Тімура немає проблем з грошима, він працює в адміністрації і радіє тому, що він «на правильному боці». Проте, не зважаючи на свою забезпеченість і хороші зв'язки, він відчуває страх: «Тут немає бізнесу, один рекет. Завтра вони можуть прийти, забрати у мене все, мене посадити у в'язницю, і ніхто нічим мені не зможе допомогти», — зізнається він.

«Добре захований за глянсовою картинкою страх нікуди не подівся. Його неможливо зняти на камеру, важко зміряти, але їм заповнене все. Будь-яка розмова починається зі слів: «Якщо ви мене процитуєте, я небіжчик», — розповідає журналістка.

Ніщо так не сприяє підтримці цього страху, як відеозаписи кривавих розправ, поширювані в інтернеті найманцями чеченського лідера. Молодь дивиться на своїх мобільниках ці ролики, що демонструють тортури, агонію, наругу над трупами та інші бузувірства.

«З секретних в'язниць Рамзана Кадирова мало хто виходить живим, — пише газета. — Умар Ісраїлов, що втік до Відня, охоче розповідав, як Рамзан Кадиров мимохідь катував в'язнів, підозрюваних в симпатіях до ісламістського опору, що розповсюдився по всьому Кавказу. Втікши до Європи з сім'єю, Ісраїлов хотів подати позов до ЄСПЛ, але не встиг: він був застрелений на вулиці Відня 13 січня 2009 року.

Його вбивці, що за даними австрійської поліції, є наближеними Кадирова, за всіма правилами отримали шенгенські візи. Кілер Леча Богатиров, оголошений австрійською поліцією в розшук, сьогодні очолює один з відділів МВС Чечні. Всі звернення до Росії з проханням про співпрацю в цій справі залишилися без відповіді», — констатує видання.

Відділ моніторингу КЦ, Кавказцентр