Що не можна фотографувати і знімати в Україні?
Що не можна фотографувати і знімати в Україні? PDF Друк
Статті - Головна
П'ятниця, 16 грудня 2011 10:33

Для тих, хто не знає: в Україні можна фотографувати практично все. Але якби не це практично, то не мало б сенсу писати взагалі цю статтю.

Редакція Delfi проконсультувалася з юристами з питання: а що ж не можна фотографувати і знімати?

В Україні немає законів, що забороняють фотографування в громадських місцях - те, що бачиш, можеш і знімати. Але є винятки.

Коментар експерта

Олександр Ладигін, юрист з прав споживачів: "В Україні можна фотографувати і знімати все, що побажаєте - заборонного закону немає. Але є певні об'єкти, які фотографувати не можна - так звані, режимні об'єкти, що мають безпосереднє відношення до національної безпеки. Їх визначають державні органи. Ви не зможете використовувати свій фотоапарат, наприклад, в метро, на вокзалі чи біля атомної електростанції. Зазвичай в таких місцях є відповідні таблички, на яких вказано, що фотографувати не можна. Також заборона поширюється на тих, хто збирається фотографувати з метою подальшого тиражування. У випадку з журналістами вже діє закон про ЗМІ (пред'явлення відповідних документів, посвідчення) ".

Що ж до фотографування території приватної власності - необхідно рахуватися з господарем. У нього є право виставити людини зі своєї території. Але юридичних прав конфіскувати зроблені знімки або вимагати їх ліквідації, у нього немає. Знімки - власність фотографа.

У законодавстві немає прямої вказівки на те, що буде, якщо фотографувати на території приватної власності проти волі господаря. Теоретично можуть подати в суд за втручання в приватне життя, моральний збиток. З іншого боку, є закон про пресу. Якщо знімки суспільно значущі, то суд повинен бути на користь фотографа.

А ось заборона охорони ТЦ і маркетів на зйомку біля їхнього будинку юристи вважають свавіллям.

Коментар експерта

Любомир Дроздовський, юрист: "В Україні знімати можна із загальнодоступних місць всі без винятку приватні будівлі, посольства, банки. Якщо власник не захоче, щоб ви фотографували, а ви це зробите, фізично перешкодити вам він не може - видалити знімки або зупинити вас. А якщо ви зняли режимний об'єкт, то адмінвідповідальності нашим законом не передбачено. Максимум фото видалять і попросять вас пред'явити документи ".

Поліна Седлецька