Скільки відважних і згуртованих однією ідеєю людей потрібно для великих змін? Досить п'ятьох
Скільки відважних і згуртованих однією ідеєю людей потрібно для великих змін? Досить п'ятьох PDF Друк
Статті - Політика
Четвер, 05 січня 2012 13:35

Право на повстання

Дуже скоро молоді і активні зметикують: якщо потрапити в політику мирним шляхом неможливо, варто стусанами вигнати тих, хто не хоче піти по-доброму

Як відправити на звалище нинішнє покоління українських політиків, замінивши їх принципово іншими? Зауважте - не новими, а саме іншими. Політична система періодично підкидає нам нових персонажів. Але діють вони по-старому. У підсумку нове покоління українських політиків ще небезпечніше і шкідливіше для країни, ніж попереднє. Вони цинічніші, ненаситніші і з більш жорсткою хваткою.

Сьогодні українська держава влаштована несправедливо. Чим ближче ти до влади - тим у тебе більше способів багатіти і бути захищеним законом і від закону. А чим далі - тим ти біднішими, і тим менше коштує твоє життя. І навіть закон тобі не допоможе. Справедливості - ось, чого насправді хочуть люди, а зовсім не дружби з Росією чи Європою, і не закону про те, якою мовою говорити - російською чи українською.

Як тим, хто може і хоче змінювати наше життя, йти у владу? Легального соціального ліфту в політику немає. Є тільки чорний хід. Система пускає лише тих, хто готовий жити за її правилами. У неї є тисячі хитрощів і способів, щоб зберегти себе і нейтралізувати контреліту, готову замінити існуючий політичний клас. Перш за все це наше з вами невігластво і податливість міфам.

Міф про те, що політика - брудна справа і в політику йдуть тільки ущербні громадяни, що відбулися або успішні - аполітичні. Це як анекдот про хлопця, який сам їв торт, а іншим говорив, що він несмачний. Навіщо владі нові покоління конкурентів? Краще нехай думають, що це справа не для них.

Міф про гроші: для взяття влади потрібні великі гроші олігархів. Кажуть, у простого народу немає грошей на політику. Насправді є! Потрібно тільки переконати простих громадян у необхідності вкласти «свої кровні» в політику і зуміти зібрати їх разом. Подивіться, що відбувалося на Майдані. Можна, звичайно, вірити в міфи про американські гроші, але без реального запиту на зміни в країні нічого б не було. Це підтверджують і події в Росії. 24 грудня на проспекті Сахарова в Москві зібралися десятки тисяч людей. Гроші на апаратуру для мітингу, обладнання сцени і транспорт знайшлися через соцмережі після публікації посту про збір пожертвувань на організаційні витрати.

Міф про громадянську війну. При словосполученні «державний переворот» українці приходять в переляк. У їхньому уявленні переворот - це потрясіння, стрілянина, безлад і розруха. Цьому нас навчили «історики». Цей міф як ніколи вигідний будь правлячому класу. Як би неефективно і злочинно вони не правили країною, народ не повинен хотіти реалізувати своє священне право на повстання. Громадяни повинні боятися будь-яких переворотів. І тоді правлячий клас може відчувати себе безкарним.

Але державний переворот можна назвати й по-іншому - зміна влади, заміна старої політичної системи на нову, зміна політичних еліт, кардинальне перетворення державної системи. Так от, якщо за це візьмуться професіонали, які мають управлінський досвід, які хочуть захистити себе і майбутнє своїх дітей, його можна буде здійснити без особливих потрясінь для громадян країни.

Запит на зміни, як і на таких героїв, в суспільстві є. Протягом цього року я спостерігаю, як створюються дискусійні клуби людьми, далекими від політики, але готовими перейти від слів до справи. У «Фейсбуці» народжуються рухи, готові диктувати владі свої умови. Учасники не тільки ведуть дискусії в мережі. Вони виходять на вуличні акції, заявляючи про свої вимоги
Можливо, наші Навальні вже «зріють» у мережі. І, можливо, у нас з'явиться справжній лідер, подібний Саакашвілі, який завдяки наявності політичної волі протягом восьми років послідовно змінював кримінальну та корумповану Грузію на Грузію, де поважають закон.

Таких лідерів нам не вистачає? Але це не означає, що їх немає. Подивіться, скільки в Україні мудрих, досвідчених бізнесменів і керівників. Є і молоді люди, чиї мрії не про купівлю «бентлі» та будівництво «маєтку» в передмісті столиці, а про нову Україну. Загнаним в кут цією владою, їм не залишиться нічого іншого, крім як взяти на себе відповідальність за майбутні зміни. Заклик до справедливості та люстрації класу корупціонерів буде одним з ключових, який підтримає більшість українців. Знаєте, скільки відважних і згуртованих однією ідеєю людей потрібно для великих змін? Досить буде п'ятьох. І місця вакантні.

Сергій Гайдай, політтехнолог, Фокус