За руйнування старого Києва – в тюрму – Кримінальний кодекс
За руйнування старого Києва – в тюрму – Кримінальний кодекс PDF Друк
Статті - Головна
П'ятниця, 06 січня 2012 13:41

Від трьох до восьми років ув’язнення – таке покарання за знищення об’єктів історії та культури передбачає Кримінальний кодекс України. Це на папері. А поки що у Києві інвестори, які господарюють у столичному центрі, руйнують пам’ятки історії і – замість покарання – мають надприбутки від своїх новобудов. Чи можливо застосувати Кримінальний кодекс проти таких інвесторів? Відповіді шукали сьогодні учасники круглого столу в Києві.

Кримінальний кодекс України передбачає покарання за незаконні пошукові роботи на об’єктах археологічної спадщини та за руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини. А отже, забудовникам історичної частини Києва «світили» би тривале ув’язнення або величезні штрафи… якби не тотальна корупція у середовищі чиновників та правоохоронців, та незрілість міської громади. Так вважає координатор громадської ініціативи «Збережи старий Київ!», юрист Ігор Луценко.

«Що цікаво: коли ми виходимо за адміністративні межі Києва, там ці статті Кримінального кодексу діють! Моя гіпотеза: там ціни менші на відповідні злочини, на корупцію. А отже, там чиновники не змогли відкупитись. Так, у Київській області засуджено чиновника, котрий був причетний до оборудок з археологічними пам’ятками. У Києві ж – усі святі! Нікого ніде жодного разу не ув’язнили, при тому, що і владі, і громадськості відомі численні факти порушення пам’яткоохоронного вітчизняного та міжнародного законодавства з боку інвесторів, політиків та чиновників», – каже Ігор Луценко.
 
Як зазначає Луценко, під відповідні статті Кримінального кодексу потрапляють незаконні забудови у захисних зонах пам’яток Світової спадщини ЮНЕСКО – Києво-Печерської Лаври та храму Святої Софії, руйнування історичного середовища Києва внаслідок побудови сучасних торговельно-офісних центрів на місці старовинних будинків та садиб, тощо.
 
Мер Черновецький, його «молода команда»: злочини проти Києва
 
Депутат міської ради, голова Комісії з питань культури Олександр Бригинець навів статистику: в останні шість років – у період господарювання мера Леоніда Черновецького та його команди – у Києві знищили або серйозно пошкодили понад двісті пам’яток історії та культури. З ініціативи Голови Київської міської держадміністрації Олександра Попова привласнене прибічниками міського голови комунальне майно повернено у власність міста, – але по справах, пов’язаних із забудовою історичних кварталів столиці України, руйнуванням старих садиб та вирубкою парків та скверів, ситуацію не розв’язано, – каже депутат.
 
Проти осіб, причетних до цих злочинів, порушили кримінальні справи, але досі не відомо, чи когось покарано. Так, на відповідні запити ЗМІ, депутатів різних рівнів та громадських організацій Київська прокуратура не відповіла. Щодо самого Леоніда Черновецького. То він спокійнісінько мандрує по світу, інвестує у нерухомість Грузії та Ізраїлю, нагадує Бригинець.
 
«Русский мир» у дії
 
Тим часом, голова Державної пам’ятко-охоронної служби Віктор Вечерський стверджує: безперечно, закон можна і треба застосовувати, але у цих справах найбільш складне завдання – це довести умисел: «Якщо немає умислу, то немає і злочину». Так, досі не зрозуміло, як саме виглядатиме після реконструкції Андріївський узвіз, оскільки не всі проекти затверджено фахівцями, нагадує Вечерський.
 
Але Олександр Бригинець переконаний: знищення історичного ядра Києва – це злочин. А умисел – це руйнування сакрального духовного центру цілої України, котрим є Київ. І це вже не питання Кримінального кодексу, а справа національної безпеки держави.
 
«Це комусь вигідно! Дуже узгоджено забудовники діють в одному питанні – як би зруйнувати Київ? Як би не понести за це відповідальність? Узгодженість є як у частині руйнування міста, так і у частині звільнення від відповідальності тих, хто його руйнує», – переконаний Бригінець.

Богдана Костюк, Радіо Свобода