Активісти Громадянського руху "Відсіч" зірвали організовану виставу для “одобрямсу” законопроекту Табачника
Активісти Громадянського руху "Відсіч" зірвали організовану виставу для “одобрямсу” законопроекту Табачника PDF Друк
Статті - Головна
Середа, 25 січня 2012 02:27

Обіцяна прем’єр-міністром України Миколою Азаровим зустріч з представниками вищих навчальних закладів без участі Міністерства освіти, науки, молоді і спорту виявилася звичайною виставою для “одобрямсу” кабмінівського законопроекту (№9655), розробленого під керівництвом міністра Дмитра Табачника.

Ця зустріч була ініційована прем’єр-міністром через студентські протести, які відбуваються в Україні вже понад рік в зв’язку з намаганням Дмитра Табачника протягти через Верховну Раду новий закон “Про вищу освіту”. Однак бачити на ініційованій ним зустрічі студентів-протестувальників прем’єр-міністр чомусь не захотів.

Народний депутат України Максим Луцький, який є кумом Дмитра Табачника і очолює Комітет з питань науки і освіти Верховної Ради України, пообіцяв запросити на цю зустріч 15 представників від організацій, які відзначились акціями протесту проти кабмінівського законопроекту “Про вищу освіту”. Однак подані для участі в зустрічі кандидатури виявились небажаними персонами для зустрічі з прем’єр-міністром. Навіть ті, хто приїхав з інших міст, не знайшли себе в списках учасників.

В зв’язку з цим Громадянський рух “Відсіч” заявляє, що формальне схвалення та внесення окремих поправок до законопроекту не допоможе владі знизити накал студентських протестів та підвищити авторитет в очах молоді. Навпаки, ми маємо всі доступні засоби, аби донести до студентів підступність та лицемірство можновладців й сформувати відповідне ставлення до них.

Також нагадуємо, що Громадянський рух “Відсіч” вже звертався до Партії регіонів з вимогою припинити ігри по розколу країни та обмеження прав і свобод громадян через деструктивні законопроекти (“Про захист суспільної моралі”, “Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо посилення заходів протидії екстремістській діяльності)”, “Про вищу освіту”, “Про телебачення та радіомовлення (щодо приведення у відповідність із вимогами Європейської Конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення)”, “Про засади державної мовної політики”, “Про виховання дітей рідною мовою”).

І в разі, якщо ці законопроекти стануть законами, чимало громадських організацій розпочнуть задовго до виборів тривалу інформаційну кампанію по зниженню рейтингу партій та народних депутатів, які проголосують за ці закони і схочуть знову потрапити до парламенту за списками чи мажоритарними округами.

Під тиском студентів-протестувальників відсічанці Катерині Чепурі все ж таки вдалося потрапити  на зустріч Азарова з представниками вищих навчальних закладів.

Хоча противників кабмінівського законопроекту й було менше, ніж нібито прихильників – багато ректорів в кулуарах (та навіть під час зустрічі жестами) висловлювали свою підтримку зауваженням – одобрямсу не відбулось. Наприклад, чимало ректорів схвально зустріли зауваження представниці Громадянського руху “Відсіч” щодо недоцільності дозволяти вищим навчальним закладам (або їх структурним підрозділам), що створені на території України іноземними державами, обирати будь-яку мову викладання. Особливо на тлі гуманітарної експансії Росії, яка вже відкрила в Україні чимало вишів чи їх структурних підрозділів. Державність української мови ніхто не скасовував, а викладати в цих вишах чи їх підрозділах все одно будуть переважно громадяни України. Для тієї ж невеличкої кількості закордонних викладачів, яка захоче поділитись з українцями знаннями, можна передбачити дозвіл на викладання окремих курсів іноземними мовами із забезпеченням знання студентами цього предмету (зокрема термінології) українською мовою.

Так само позитивно ректори реагували на підвищення рівня автономії вищих навчальних закладів та зменшення повноважень Міністерства.

Микола Азаров пообіцяв, що буде створена робоча група із зацікавлених сторін (ловимо на слові, щоб не сталося так, як сьогодні з запрошеними), яка розробить поправки до законопроекту, і на перше читання його подаватимуть вже з цими поправками, а не вноситимуть їх між першим і другим читанням. Очолить цю робочу групу ректор НТУ КПІ Михайло Згуровський. Правда, регламент Верховної Ради не дозволяє вносити поправки до законопроекту після внесення його до порядку денного, тому, якщо прем’єр-міністр дотримається обіцянки, йому доведеться відкликати законопроект Кабміну і вносити з поправками пізніше знову.

Вже звично спробувала застосувати “табачну” демагогію секретар Всеукраїнської студентської ради при Міністерстві освіти, науки, молоді та спорту Анастасія Сабова, звинувативши противників законопроекту у тому, що вони своїми протестами не дають підвищити стипендію до рівня прожиткового мінімуму, як це передбачено у законопроекті. Але її швидко посадили на місце, поставивши в незручне становище і прем’єр-міністра, зазначивши, що сьогодні стипендії встановлюються Кабміном, а тому, якщо уряд справді прагне підвищити студентам стипендії, то може легко це зробити Постановою Кабінету Міністрів, не очікуючи прийняття закону.

Відділ моніторингу ВУ