Обидві сусідні і дружні країни – Україна і Польща посилено готуються до початку чемпіонату Європи з футболу 2012.
На перший погляд ніби все йде у плановому режимі і ніякої антипії, тобто відхилення від нормальної ходи цієї важливої події у житті спортивної Європи, немає. Однак зроблено деякі кроки, які викликають неприємні відчуття у багатьох львів’ян: польська сторона знайшла в інформаційно-історичній довідці про Львів на сайті УЄФА велику крамолу – згадку про «польську окупацію Львова». Відразу ж почався тиск на офіційні структури з боку польських вчених та шовіністично налаштованих політиків з метою змінити цей термін у вищезгаданому інформаційному джерелі. Згадану фразу було вилучено, як необ’єктивну і таку, яка не відповідає дійсності.
Загалом історія така: польський міністр спорту та туризму Йоана Муха звернулася до високопоставлених чиновників УЄФА, зокрема до п.Мартіна Каллена, який від УЄФА опікується підготовкою чемпіонату, і очевидно, відповідає за сайт цієї Європейської спортивної організації, щоб внести зміни у польську історичну довідку про Львів, вилучивши з неї термін «окупація», бо цього рішуче вимагають польські історики. Останніх теж обурює той факт, що в розділі «Знаменитості» на перше місце поставлено австрійського письменника Леопольда фон Захер-Мазоха, а не польського письменника Станіслава Лема. Нагадаймо читачам, що обидва вони були львів’янами.
Отже, на думку польського міністра, деяких представників партії «Право і справедливість» та купки істориків, окупації не було! Не було військової агресії проти ЗУНР, не було повалення галицької державності, не було насильницької ліквідації чужою державою української влади в Галичині і Львові. Причина цього невігластва: є у Польщі люди, які досі вважають Львів своїм містом. Наслідок: шовінізм проник у таку дружню і нейтральну сферу нашого життя як футбол.
Цікаво, як би зреагували автори цього демаршу, якби Росія стала вимагати забрати термін «поділи Польщі», як такі, які не мали місця?
Варто також зауважити, що на сайті залишили інформацію про нагороду Львова в честь «оборони 1918 року». Як бачимо, українці не вимагають забрати термін «оборона», хоча зрозуміло, що це слово з імперіалістичним відтінком, оскільки передбачає «оборону» Львова від українців, при тому, що саме українці обороняли столицю своєї країни – ЗУНР від польської агресії.
Дивує байдужість українських істориків та представників львівської влади, (депутатів–свободівців у міськраді, наприклад) у даному питанні.
А можливо і не дивує, якщо прочитати український сайт до Євро 2012! Тут також проігноровано багато речей, якими наше місто могло б похвалитися на міжнародному рівні.
Немає тут ні слова про успішні українські футбольні команди Львова у міжвоєнний період, зате широко представлена інформація про польські команди нашого міста. Той, хто складав довідку про Львів на українському сайті свідомо обминув найважливіші віхи історії українського Львова. Більше того, на відміну від офіційного англомовного сайту УЄФА в українському аналогу навіть не згадується, що Данило Галицький був королем!
Загалом, після перечитування українського сайту до Євро2012 складається враження, що історія Львова – історія пересічного польського міста.
Отож польські вчені мужі і польські шовіністи, організувавши історико-політичну буфонаду, таки добилися свого. Дивовижну рішучість виказав депутат сейму від партії Право і справедливість (ПіС) Збігнєв Долота.
УЄФА ж, чомусь, негайно, і позитивно, відгукнулася на вимогу поляків, навіть не проконсультувавшись із українською стороною. Хотілося б більше поваги людей, які живуть у місті, що приймає чемпіонат, як збоку країни-сусіда, так і збоку власних співвітчизників.
Ігор Федик
|