Українська мова: Громадськість сподівається на підтримку міжнародної спільноти
Українська мова: Громадськість сподівається на підтримку міжнародної спільноти PDF Друк
Статті - Головна
П'ятниця, 15 червня 2012 11:25

Представники  громадянських організацій, що проводять   кампанію «Займіться ділом, а не язиком» 14 червня розпочали   передавати звернення до європейських і західних посольств. Нагадаємо, що учасниками цієї кампанії є  ГР  «Відсіч», ГР «Не будь байдужим», рух добровольців «Простір свободи» та громадська  ініціатива «Кінопереклад».  Причиною занепокоєння громадськості вкотре став скандальний законопроект «Про засади державної мовної політики», більш відомий як законопроект про регіональні мови Ківалова-Колесніченка. Він був прийнятий  5 червня Верховною Радою України у першому читанні.

Першим  звернення було передано Надзвичайному i Повноважному Послу Польщі в Україні. У зверненні наголошувалося  на тому, що  законопроект  Ківалова-Колесніченка нівелює статус української мови як державної на більшості території України і не покращить становище національних меншин. Загрозливим для західних держав, на думку громадських активістів, є те, що після прийняття в Україні «можуть початись конфлікти, які призведуть до дезінтеграції країни і втрати її незалежності». У своєму звернення представники громадських організацій, апелюючи  до євроінтенраційого вектору української зовнішньої політики, наголошували, що цей мовний законопроект  є «найбільш небезпечним законодавчим актом за всі часи незалежності України». Громадськість просить іноземні амбасади виявити свою позицію щодо цього законопроекту, сподіваючись, що  українська влада прислухається до позиції міжнародної спільноти.

Процес передачі звернення супроводжувався дружніми пікетами із гаслами  «Немає мови – немає України», «Україна хоче приєднатися до Європи, а не до Росії», «Мовний закон Партії регіонів = конфлікт, хаос і дезінтеграція України», що окрім  української були перекладені й на інші іноземні мови.

Несподіванкою для активістів став вихід   до  громадськості  заступника австрійського посла в Україні, котрий запевнив, що офіційний Відень ознайомлений із ситуацією щодо мовного законопроекту і повідомив, що це питання є серед тих, котрі обговорюються міністри зовнішніх справ Євросоюзу.

Громадськість планує передати звернення до майже всіх західних посольств, а їх в у Києві більше 30. 14 червня звернення було передано у половину із запланованих амбасад, зокрема в польську, шведську, норвезьку, фінську, канадську, німецьку, австрійську. Сьогодні 15 червня процес передання звернень до західних посольств має завершитись.

Нагадаємо, що законопроект Ківалова-Колесніченка відразу після своєї появи  став одіозно-скандальним, заслуживши славу розкольницького. Проти нього вже виступили  провідні українські та закордоні експерти, Національна Академія Наук України, Всеукраїнська Рада Церков, Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин Кнут Воллєбек, Венеціанська комісія, профільний комітет Верховної Ради, міністр фінансів уряду України.

Мирон Гордійчук, Сіль